Wpisany przez Administrator czwartek, 30 czerwca 2022 00:00
W piątek 24 czerwca Klub i Biblioteka w Dobrej zorganizowała coroczne obchody Nocy Świętojańskiej.
Na początek przygotowano warsztaty tradycyjnego wyplatania wianków.
O pyszne jedzenie i swojską atmosferę zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Był także grill, zimne napoje.
Zobaczcie „porcję” zdjęć z naszej Nocy Świętojańskiej.
Autor: Elżbieta Wardak
wprowadził: administrator
Lekcja biblioteczna w Dobrej
Wpisany przez Administrator środa, 25 maja 2022 00:00
Lekcja biblioteczna.
19 maja 2022r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Rzędzinach z klasy II i III odwiedziły Bibliotekę w Dobrej. Dla niektórych z nich było to pierwsze spotkanie z Biblioteką Publiczną, stąd rozpoczęło się ono od zapoznania z zasadami korzystania z biblioteki, następnie dzieci wysłuchały fragmentu książki z serii „Biuro detektywistyczne Lassiego i Mai” pt. „Tajemnica biblioteki”.
Czas minął bardzo szybko, na zakończenie pełnego wrażeń spotkania dzieci otrzymały słodkości i zapowiedziały, że teraz będą częstymi gośćmi biblioteki.
Autor: Elżbieta Wardak
wprowadził: administrator
Konkurs wiedzy o gminie Dobra
Wpisany przez Administrator piątek, 06 maja 2022 00:00
Dnia 29 kwietnia 2022r. o godz.10:00 już po raz dwunasty Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej zorganizowało quiz wiedzy o gminie Dobra. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią Konkurs wrócił w nasze progi. Cieszy się dużą popularnością wśród naszej młodzieży szkolnej. W konkursie biorą udział uczniowie klas V i VI wszystkich szkół podstawowych z terenu naszej gminy. Do finału zakwalifikowało się 6 uczestników. Rywalizacja była ogromna:
I miejsce Natalia Szwed, Szkoła Podstawowa w Rzędzinach
II miejsce Maja Wiśniewska, Szkoła Podstawowa w Rzędzinach
III miejsce Anastazja Owczarek, Szkoła Podstawowa w Dołujach
Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez organizatora.
Zapraszamy za rok na 13 już edycję konkursu.
Autor: Maria Wardak
wprowadził: administrator
Warsztaty z robienia kolorowych palm wielkanocnych.
Wpisany przez Administrator czwartek, 14 kwietnia 2022 00:00
W GCKiB w Dobrej odbyły się warsztaty wykonania tradycyjnych palm wielkanocnych. Na wstępie warsztatów uczestnicy przez kilka godzin wykonali do palm kolorowe kwiaty z bibuły , które połączyli z gałązkami wierzby , bukszpanu i trzciną. Podczas warsztatów powstała palma około 2 metrowa wykonana przy współpracy z KGW – Dobrawianki ,która jak co roku zdobi nasz kościół. Poza dużą palmą powstały też przepiękne palemki , które z pewnością zostały wykorzystane podczas święta Niedzieli Palmowej.
Autor: Marzena Krzesińska
wprowadził: administrator
Walentynkowe ozdoby
Wpisany przez Administrator poniedziałek, 14 lutego 2022 00:00
14 lutego co roku obchodzimy Walentynki – to coroczne święto zakochanych. Historia Walentynek w Polsce rozpoczęła się dopiero w latach 90 XX wieku. Z biegiem czasu, Polacy zaczęli się przekonywać do nowego święta: dzień zakochanych okazał się miłą odskocznią od codziennej rutyny.
GCKiB w Dobrej , przy ulicy Granicznej 31 zaprasza do biblioteki po wspaniały romans i walentynkowe serduszko.
Autor: Maria Wardak
wprowadził: administrator
Papcio Chmiel – Henryk Jerzy Chmielewski
Wpisany przez Administrator sobota, 12 lutego 2022 00:00
Z okazji 1 rocznicy śmierci jednego z ojców polskiego komiksu – Henryka Jerzego Chmielewskiego postanowiliśmy przypomnieć młodym czytelnikom o przygodach „Tytusa, Romka i A'tomka".
Henryk Jerzy Chmielewski urodził się w Warszawie 7 czerwca 1923 roku. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie służył w Wojsku Polskim jako artylerzysta. Później pracował jako grafik w „Świecie Przygód” i „Świecie Młodych”. Pierwsze komiksy narysował w 1947 roku. Kilka lat później wymyślił trójkę przyjaciół: małego, grubego i nieco przemądrzałego A”tomka, wysokiego, chudego i nieco zwariowanego Romka i szympansa Tytusa, którego ta dwójka uczłowieczyła.
Trio wspomagał swoimi niesamowitymi wynalazkami (zwłaszcza pojazdami) Profesor T. Alent. Trójka głównych bohaterów była harcerzami. W komiksie często pojawiał się sam autor jako Papcio Chmiel i z czasem ten pseudonim stał się – obok charakterystycznej fryzury i wąsów – znakiem rozpoznawczym autora. Był prekursorem komiksu w Polsce, a jego bohaterowie stali się ikonicznymi postaciami. Książki z tej serii znajdują się w naszej bibliotece. Serdecznie zapraszamy do ich przeczytania.
Obowiązująca polityka dotycząca zasad przetwarzania danych osobowych (RODO) w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej.
kliknij i dowiedz się więcej...