Biblioteka Dołuje
Wesołe strofki w Dołujach
Wpisany przez Administrator    środa, 11 maja 2022 00:00   

09 maja Biblioteka w Dołujach była organizatorem konkursu recytatorskiego dla dzieci pt. „Wesołe strofki”. Udział w nim wzięły dzieci z oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej w Dołujach. Zaprezentowały wiersze Jana Brzechwy. Uczestnikom spotkania recytacja sprawiła ogromną radość, zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie na większym forum. Konkurs przebiegał w miłej atmosferze.

Autor: Jolanta Różańska

wprowadził: Administrator

 
Bibliotekarz Poleca: Elena Ferrante
Wpisany przez Administrator    piątek, 06 maja 2022 00:00   

Zachęcam do sięgnięcia po książkę Eleny Ferrante „Historia nowego nazwiska”. To barwna i interesująca historia włoskiego świata, dominacji mężczyzn w życiu kobiet. Znajdziemy w niej wnikliwe portrety psychologiczne kobiet, ukazane przez pryzmat kolei losu, naszych bohaterek Lili i Heleny. Jest to wreszcie opowieść o niezwykłej przyjaźni i miłości oraz włoskiego temperamentu.

Autor: Jolanta Różańska

wprowadził: administrator 
Skąd w bibliotece tyle książek?
Wpisany przez Administrator    czwartek, 05 maja 2022 00:00   

W miniony czwartek 4 maja biblioteka w Dołujach gościła najmłodszych czytelników z tutejszego przedszkola. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od przeczytania bajki „Franklin i książka z biblioteki” Czym jest biblioteka? Takie zadałam pytanie dzieciom na początku. Lekcja przebiegała w formie rozmowy. Dzieci żywo reagowały na zadane pytania, ale same również miały wątpliwości, które na bieżąco i wspólnymi siłami rozwiązywaliśmy. Kończąc nasze spotkanie umówiliśmy się na następne.

wprowadził: administrator 
Narodziny książki
Wpisany przez Administrator    poniedziałek, 02 maja 2022 00:00   Nasze wspólne spotkanie odbyło się w bibliotece. Wydawałoby się, że to prosty temat. Jak powstaje książka, którą widzimy na półkach biblioteki i księgarni? Odpowiedź wymaga nieco czasu. Pomysł rodzi się w głowie autora. Jest to wędrówka tekstu do gotowej książki. Uczestniczy w niej wiele osób. To ich wspólna praca tworzy książkę. Dzieci poznały znaczenie nowych wyrazów: autor, ilustrator, drukarz, wydawca. Dowiedziały się również, że książki są nie tylko w wersji papierowej ale również elektroniczne.Bibliotekarz: Jolanta Różańska

wprowadził: Administrator

 
Dzień ziemii w Dołujące
Wpisany przez Administrator    wtorek, 26 kwietnia 2022 00:00   

Po raz kolejny obchodziliśmy w bibliotece w Dołujach, Światowy Dzień Ziemi. Poruszaliśmy kwestię czystości naszej planety.

Spotkania nasze poszerzają wiedzę, słownictwo, przybliżają pojęcia z ekologii oraz przyczyniają się do kształtowania postaw proekologicznych, mają również na celu zwrócenie uwagi na konieczność ochrony Ziemi. To także budzenie wrażliwości na dobro i zło w postępowaniu człowieka oraz kształcenie w nich odpowiedniej postawy.

Jolanta Różańska

wprowadził: administrator 
Pisanki, pisanki, jajka malowane nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek…
Wpisany przez Administrator    środa, 13 kwietnia 2022 00:00   


Drodzy czytelnicy, szybkimi krokami zbliżamy się do Świąt Wielkiej Nocy. Sięgnijcie po klasykę polskiej literatury, czyli powieść „Chłopi” Władysława Stanisława Reymonta. Znajdziecie tam piękny opis tradycji zdobienia jaj. Książka jest dostępna w filii w Dołujach.

„A pod kominem, w samem świetle ognia, siedziały zgodnie Jagna z Jóźką, zajęte pilnie kraszeniem jajek, a każda swoje z osobna chroniła i kryjomo, aby się barzej wysadzić. Jagusia najpierw myła swoje w ciepłej wodzie i wytarte do sucha dopiero znaczyła w różności roztopionym woskiem, a potem wpuszczała we wrzątek, bełkocący we trzech garnuszkach, w których je kolejno zanurzała. Żmudna była robota, bo wosk miejscami nie chciał trzymać, albo jajka w rękach się gnietły lub pękały przy gotowaniu, ale w końcu naczyniły ich przeszło pół kopy i nuż dopiero okazywać sobie i przechwalać się piękniej kraszonemi!

autor: Jolanta Różańska


wprowadził: Administrator

 


Strona 1 z 16

Media społecznościowe

Filmy i słuchowiskaFilmy na kanale YouTube GCKiB w Dobrej.

Trenuj z GCKiBZAPRASZAMY DO WSPÓLNYCH ĆWIECZEŃ

Zajęcia w klubach

Zajęcia w klubach

RODO

Obowiązująca polityka dotycząca zasad przetwarzania danych osobowych (RODO) w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej.

kliknij i dowiedz się więcej...

Współpraca