"Dzień Edukacji Narodowej" i wywiad z Nauczycielem
Wpisany przez Administrator poniedziałek, 24 października 2022 23:00
Biblioteka w Wołczkowie prezentuje krótki wywiad z Panią Joanną - Nauczycielem wychowania wczesnoszkolnego, osobą, która zawsze szuka pozytywów, a praca w szkole jest dla Niej pasją. To również Czytelniczka naszej biblioteki, która w ciepłych słowach opowiedziała nam o kulisach swojej pracy w zawodzie Nauczyciela, Pedagoga, Wychowawcy.
BW: Od jak dawna jest Pani nauczycielem i co skłoniło Panią do podjęcia tego zawodu?
PJ: Nauczycielem jestem od 19 lat. Od małego uwielbiałam bawić się w szkołę, wtedy moimi uczniami były lalki i misie, a w wieku 17 lat wiedziałam, że będę pracować z dziećmi- "to jest to" -pomyślałam. Dzisiaj mogę powiedzieć, że praca w szkole z dziećmi to moje powołanie i nie wyobrażam sobie siebie w innym zawodzie.
BW: W jakiej szkole i z jaką grupą wiekową pracuje Pani?
PJ: Od 2003 roku, od ukończenia studiów na wydziale Humanistycznym U. Sz.- kierunek: pedagogika wczesnoszkolna pracowałam w przedszkolu z małymi dziećmi, uwielbiałam wprowadzać Je w otaczający świat. Tam spędziłam 19 lat, a następnie od września tego roku podjęłam pracę w PSP Bezrzecze jako Nauczyciel Edukacji Wczesnoszkolnej. Inna specyfika pracy niż w przedszkolu, inne zadania i priorytety ale bardzo mi się podoba, choć zdarza mi się tęsknić z poprzednią pracą.
BW: Co Panią inspiruje, a co demotywuje w pracy w szkole/ z uczniami?
PJ: Moja praca- to moja pasja. Mówię to z przekonaniem, bo nie wyobrażam siebie w innym zawodzie. Dzięki pracy nauczyłam się systematyczności, obowiązkowości, asertywności i skutecznej komunikacji na linii dziecko- rodzic - pedagog. Wypracowałam takie metody działania, że skutecznie radzę sobie z wyzwaniami każdego dnia. Zdobywam nowe umiejętności i doświadczenia. Do pracy motywują mnie wyniki jakie osiągamy dzięki wspólnemu wysiłkowi, jak również moja rodzina. Demotywacja? Jest, staram się jednak podchodzić do pewnych spraw z dystansem, gdy jest problem, to stawiam mu czoła, wyjaśniam i idę dalej.
BW: Pani Joanno; zawód Nauczyciela to trudna i nierzadko wyczerpująca profesja. Czy po skończonym dniu w szkole ma Pani jeszcze czas i chęci na własne przyjemności (jeśli tak, to jakie one są)?
PJ: Zgadza się. Często przychodzę z pracy do domu zmęczona. Jednak, znajduję czas na codzienne obowiązki, rodzinę, której muszę poświęcić swoją uwagę. Największą dla mnie przyjemnością są spacery z córką i synem. Wspólnie przemierzamy kilometry podczas, których rozmawiamy, śmiejemy się, spędzamy piękne chwile. Uwielbiam czytać książki, są dla mnie odskocznią od codzienności.
BW: Jak się ma model nauczania i wychowania w krajach skandynawskich do polskiego systemu szkolnictwa, czy można z niego czerpać i wprowadzić w polskie realia szkolne?
PJ: Chaos jaki związany jest z system nauczania w Polsce doprowadza do tego, że wielu nauczycieli odchodzi z zawodu. Brak odpowiednich czynników, zachęcających do pracy demotywuje młodych ludzi.
System skandynawski jest rzeczywiście uznawany za jeden z najlepszych na świecie. Uważam, że powinniśmy się wzorować na nim, lecz wiązałoby się to z wieloma zmianami na szczeblach edukacji. Taki model nauczania wniósłby wiele dobrego, wyeliminowałby niepotrzebny stres i zwiększył efektywność nauczania.
BW :Czy rodzic powinien pomagać uczniom (nawet tym najmłodszym) w odrabianiu prac domowych, czy też dla wyłonienia indywidualności powinna to jednak być w 100% praca samodzielna?
PJ: Aby dziecko nabrało prawidłowych nawyków, zalecana jest "sprawdzająca" pomoc rodzica, aby je ukierunkować, ew. wskazać błędy i niedociągnięcia. Ja osobiście staram się tak zorganizować przebieg lekcji aby nie zadawać prac domowych. A czas po szkole dziecko powinno poświęcić na swoje pasje i zabawę.
BW: Czy ma Pani własne/wyjątkowe/ ciepłe/ zabawne wspomnienia z czasów szkoły podstawowej?
PJ: Mam wiele miłych wspomnień związanych ze szkołą. Miałam udaną klasę, ciekawe wycieczki z różnymi perypetiami, jest co wspominać. Do dziś, gdy spotykamy się gdzieś przypadkiem, witamy się z serdecznością.
BW: Jakim osiągnięciem czy sukcesem zawodowym może się Pani pochwalić?
PJ: Moim największym osiągnięciem zawodowym jest wiedza wyniesiona przez moich wychowanków. Wiele razy otrzymywałam piękne listy od dzieci i ich rodziców za włożony wysiłek i troskę.
Wspomnę również o wielokrotnie otrzymywanej I-szej nagrodzie dyrektora z okazji Dnia Nauczyciela oraz ubiegłorocznej Nagrodzie Prezydenta Miasta Szczecin za całokształt pracy.
BW: Czy zawód Nauczyciela jest jedynym w jakim się Pani widzi, a może są jakieś alternatywy? Gdzie widzi się Pani zawodowo za 5 lat?
PJ: Myślę, że za 5 lat będę nadal nauczycielem, nie szukam innej alternatywy.
Lubię swoją pracę i traktuję ją z pasją.
BW: To pokrzepiające, że w środowisku szkolnym są Nauczyciele z powołania i Im bez obaw możemy powierzyć swoje dzieci.
Uprzejmie dziękuję Pani Joanno za wizytę w naszej bibliotece, poświęcony czas i opowiedzenie o profesji Pedagoga.
Życzę Pani wszelkiej pomyślności wraz z dalszymi sukcesami zawodowymi, a w szczególności dalszego pozytywnego nastawienia do pracy i uśmiechu każdego dnia.
Autor: Beata Pypa.
wprowadził: administrator
Narodowe Czytanie w Wołczkowie - "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.
Wpisany przez Administrator niedziela, 11 września 2022 23:00
Gminne Centrum Kultury i Bibliotek cyklicznie bierze udział w kampanii społecznej jakim jest Narodowe Czytanie, aby promować polskość w literaturze naszych rodaków.
Tegoroczna jedenasta już odsłona Narodowego Czytania poświęcona była "Balladom i romansom", polskiego wieszcza Adama Mickiewicza, który wydając 200 lat temu pierwszy tom"Poezyj" zapoczątkował epokę romantyzmu w Polsce.
Spotkaliśmy się więc w kameralnym lecz kilkupokoleniowym gronie, aby merytorycznie przybliżyć życiorys i twórczość poety, a zwłaszcza jego epicko- liryczne utwory nacechowane tajemniczością, ludowością oraz folklorem widoczym we wspomnianych balladach.
Uwagę poświęciliśmy, czytając z podziałem na role "Powrót taty", "Dudarz" , humorystyczną "Panią Twardowską" oraz poznaliśmy nietypowe ciekawostki związane z życiem prywatnym Mickiewicza.
Oprócz poezji jaką zadeklamowała nam m.i. młodzież, w przeddzień odbyły się także warsztaty.
Udział w warsztatach wzięły czytelniczki wołczkowskiej biblioteki - babcia z wnuczką, aby w myśl ludowości, przyrody i natury charakterystycznej dla "Ballad i romansów" wykonać zielone korale z polnych jabłuszek.
Autor: Beata Pypa.
wprowadził: administrator
Pszczoły w bibliotece w Wołczkowie!
Wpisany przez Administrator wtorek, 05 lipca 2022 23:00
Biblioteka w Wołczkowie posiada różnorodny księgozbiór, w tym dział z literaturą dla najmłodszego czytelnika.
Podczas letniego spotkania bibliotecznego, podjęliśmy temat pszczół i ich dobroczynnego potencjału.
Najpierw delektowaliśmy się wartościową i kolorową książką pt "Ania Robaczek ratuje pszczoły", a w niej ...mnóstwo ciekawostek o tych przydatnych stworzonkach. W drugiej kolejności, zainspirowani lekturą, podczas warsztatów, wykonaliśmy tekturowy ul, plastry miodu i kilka okazów Pszczółki Mai.
Było to udane spotkanie w połączeniu przyjemnego z pożytecznym.
Autor: Beata Pypa
wprowadził: administrator
Letni zakątek
Wpisany przez Administrator niedziela, 26 czerwca 2022 23:00
21-ego czerwca lato dało swój początek, a biblioteka w Wołczkowie oferuje czytelnikom letni zakątek.
A w nim wachlarz książek dla różnych grup wiekowych, zdominowany chłodnym turkusem na letnie upały. Jedna barwa, a tyle historii i wrażeń. Zapraszam po opowieści owiane zagadką lub tajemnicą, niektóre muśnięte nutką intrygi, inne ocieplone uczuciem i humorem a niekiedy ochłodzone nagłym zwrotem akcji.
Na letnie, urlopowe chwile, spośród wielu polecam m. i. "Sekret zegarmistrza" autorstwa R. Kosik. Książka, którą się czyta bez względu na czas, bez względu na godzinę na zegarze.Must-have nadchodzącego lata!!! Zapraszam do czytania.
Autor: Beata Pypa
wprowadził: administrator
Dzień działacza kultury w Wołczkowie
Wpisany przez Administrator poniedziałek, 06 czerwca 2022 23:00
Pani Maria to miejscowa malarka, działaczka społeczna, animatorka i krzewicielka kultury.
Główną pasją Pani Marii poza wieloma pracami rękodzielniczymi jest malarstwo, z którym miała do czynienia od wczesnego dzieciństwa, a w 4 kl. szkoły podstawowej została wyróżniona i nagrodzona za szczególne prace malarskie. O tym, jak wiele prac wyszło spod pędzla wołczkowskiej malarki przekonałam się podczas wizyty w Jej domu i wywiadu, kiedy rozmawiałyśmy o pasji i wrażliwości artystki. Najwięcej serca Pani Maria oddaje pracom akwarelowym, a jednocześnie duży wkład i wrażliwość artystyczną, obserwujemy w obrazach wykonanych techniką olejną, które zachwycają pięknem krajobrazu Toskanii, soczystymi kolorami plenerowych zakątków czy znakomicie przelanej na płótno przyrody.
Te malarskie dzieła zyskały uznanie w oczach wielu ludzi, a następnie doczekały wernisaży i wystaw w Polsce, Niemczech i Włoszech.
Jako ciekawostkę, podajemy informację, a poniżej zdjęcia porterowe Ireny Kwiatkowskiej, polskiej aktorki, której portret Pani Maria malowała i napisała o niej pracę dyplomową w szkole "TOP-ART" w Szczecinie.
Autor: Beata Pypa
wprowadził: administrator
Dzień strażaka w Wołczkowie
Wpisany przez Administrator środa, 18 maja 2022 23:00
Dzień Strażaka w oczach przedszkolaka: wycieczka poznawczo - rekreacyjna z udziałem przedszkolaków do OSP Wołczkowo.
Maj to miesiąc, kiedy swoje święto obchodzą m.i.Straż Graniczna czy Straż Pożarna.
Dlatego w majowy poranek, biblioteka wraz z przedszkolakami z Punktu Przedszkolnego - Bezrzecze odwiedziła jednostkę Straży Pożarnej w Wołczkowie.
Tam reprezentanci OSP w ciekawy i poglądowy sposób przybliżyli maluchom zasady zawodowego funkcjonowania ich działalności. Dzieci z bliska zobaczyły wóz strażacki, stroje,quada strażackiego i wiele innych urządzeń niezbędnych podczas akcji ratowniczych. Było ciekawie, trochę magicznie, wesoło i książkowo. Oczywiście nie mogło zabraknąć literatury tematycznej, tym razem książka pt "Kicia Kocia zostaje strażakiem" na podstawie, której przedszkolaki dowiedziały się z jakimi zmaganiami mają do czynienia strażacy. Do tego wspólnie przygotowaliśmy konkurencje sportowe i zabawy na świeżym powietrzu.
Obowiązująca polityka dotycząca zasad przetwarzania danych osobowych (RODO) w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej.
kliknij i dowiedz się więcej...