Europejskie Dni Dziedzictwa to wielkie święto kultury i tradycji, to możliwość obcowania z dziedzictwem kulturowym poprzez zwiedzanie m.in. zabytków. Po raz drugi mieliśmy możliwość zorganizowania wycieczki „Pałacowym szlakiem” w ramach EDD.
Tegoroczna trasa również miała swój początek w Stolcu. Następnie udaliśmy się do Karszna. Oba pałace, położone nad brzegami jezior, pierwszy jeziora Stolsko, drugi jeziora Nowowarpieńskiego, oba na skraju Puszczy Wkrzańskiej. Łączy je wspólna nowa historia. Po II Wojnie Światowej zagościli w ich progach żołnierze Wojsk Ochrony Pogranicza. Od tego momentu stały się jednym z elementów gęstej sieci strażnic zachodniej granicy Polski Ludowej. Po przemianach ustrojowych, pod koniec lat 80-tych ubiegłego wieku i likwidacji WOP-u, gospodarzem obiektu został Pomorski Oddział Straży Granicznej w Szczecinie. Obecnie oba pałace mają prywatnych właścicieli. O dawnej i współczesnej historii opowiadał nam Pan Paweł Ziątek.
W Karsznie podziwialiśmy także Kościół pw. Św. Huberta, budowlę ryglową z XIX-wieczną neogotycką wieżą. Pałacowy szlak zawiódł nas, nie do kolejnego pałacu, a do urokliwego miasteczka, do Nowego Warpna. Tam przywitał nas wspaniały znawca historii oraz właściciel niezliczonej ilości fotografii, map oraz ciekawostek, Pan Zenon Owczarek. Opowiadał o Hansie Hartigu, o Ratuszu, o najważniejszych budowlach, wędrowaliśmy Aleją Żeglarzy, promenadą. W Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny trafiliśmy na ślub Zadbane, odrestaurowane budynki w centrum, klimatycznie i pięknie. 😊
Bardzo dziękuję uczestnikom wyprawy, przewodnikom Zenonowi Owczarkowi oraz Pawłowi Ziątkowi za wiedzę, pomoc i wsparcie przy projekcie 😊


































